Skip to content

21 Smith LaneWayne, NJ 07470

Built 1981

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 18, 2005

Property Information

Block2610
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,119
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
34%
Improvement Value:$179,400
66%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,167+4.0%
2024$15,547+1.2%
2023$15,357+0.4%
2022$15,289+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft3,119DeedBook 1064, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1981