Skip to content

5 Smith LaneWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$507,500
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block2610
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
56%
Improvement Value:$118,900
44%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,066+4.0%
2024$15,450+1.2%
2023$15,261+0.4%
2022$15,193+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$507,500

To:

Sq Ft2,164DeedBook 2888, Page 118

Property Sale

Sale
$522,500
DeedBook 1614, Page 172

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook K 142, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1968