Skip to content

176 Kiwanis DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 28, 2014

Property Information

Block2610
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,777
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,400
63%
Improvement Value:$82,200
37%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,057+4.9%
2024$12,442+1.2%
2023$12,290+0.4%
2022$12,236+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,777DeedBook 2475, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1966