Skip to content

27 Parkwood DrWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block2611
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,900
42%
Improvement Value:$207,100
58%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,227+4.0%
2024$20,413+1.2%
2023$20,163+0.4%
2022$20,074+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,716DeedBook 247, Page 91

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook N 131, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1979