Skip to content

8 Olga StWayne, NJ 07470

Built 2008

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 14, 2016

Property Information

Block2613
Lot20.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class19
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,256
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
25%
Improvement Value:$232,600
75%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,444+4.0%
2024$17,737+1.2%
2023$17,520+0.4%
2022$17,443+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 2865, Page 152

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 2555, Page 27Recorded11/25/2014

Property Sale

Sale
$571,000
DeedBook 2298, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 2008