Skip to content

58 Church LaneWayne, NJ 07470

Built 1989

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Feb 23, 1999

Property Information

Block2700
Lot17.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,764
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,900
34%
Improvement Value:$195,500
66%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,624+4.0%
2024$16,948+1.2%
2023$16,741+0.4%
2022$16,667+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$302,500

To:

Sq Ft2,764DeedBook 159, Page 224

Property Sale

Sale
$251,500
DeedBook F 129, Page 271

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook O 124, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1989