Skip to content

77 Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$341,711
Last Sale Date
Feb 13, 1997

Property Information

Block2700
Lot18.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,806
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,400
38%
Improvement Value:$215,200
62%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,787+4.0%
2024$19,990+1.2%
2023$19,745+0.4%
2022$19,658+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$341,711

To:

Sq Ft2,806DeedBook 149, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1997