Skip to content

75 Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$866,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block2700
Lot18.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,894
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,100
39%
Improvement Value:$211,800
61%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,746+4.0%
2024$19,950+1.2%
2023$19,706+0.4%
2022$19,619+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$866,000

To:

Sq Ft2,894DeedBook 4107, Page 15

Property Sale

Sale
$361,040
DeedBook A 149, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1997