Skip to content

71 Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$698,000
Last Sale Date
Jul 8, 2015

Property Information

Block2700
Lot18.04
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,155
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,900
47%
Improvement Value:$159,400
53%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,737+4.0%
2024$17,057+1.2%
2023$16,848+0.4%
2022$16,773+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$698,000

To:

Sq Ft3,155DeedBook 2660, Page 295

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 2078, Page 291

Property Sale

Sale
$401,539
DeedBook C 150, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1997