Skip to content

76 Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$608,000
Last Sale Date
Feb 16, 2016

Property Information

Block2700
Lot20.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,691
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
40%
Improvement Value:$199,200
60%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,610+4.0%
2024$18,858+1.2%
2023$18,627+0.4%
2022$18,545+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$608,000

To:

Sq Ft2,691DeedBook 2778, Page 67

Property Sale

Sale
$339,760
DeedBook M 149, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1997