Skip to content

54 Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$319,950
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block2700
Lot20.13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,400
48%
Improvement Value:$147,300
52%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,750+4.0%
2024$16,108+1.2%
2023$15,910+0.4%
2022$15,840+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,950

To:

Sq Ft2,538DeedBook 152, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1997