Skip to content

57 Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$698,700
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block2700
Lot20.17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,691
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,700
38%
Improvement Value:$218,500
62%
Total Assessment$350,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,823+4.0%
2024$20,024+1.2%
2023$19,779+0.4%
2022$19,692+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$698,700

To:

Sq Ft2,691DeedBook 4031, Page 128

Property Sale

Sale
$348,432
DeedBook H 150, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1997