Skip to content

59 Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$319,032
Last Sale Date
Mar 26, 1997

Property Information

Block2700
Lot20.18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,700
41%
Improvement Value:$186,000
59%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,890+4.0%
2024$18,166+1.2%
2023$17,944+0.4%
2022$17,864+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,032

To:

Sq Ft2,224DeedBook 149, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1997