Skip to content

36a Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block2700
Lot2
QualifierC0097
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1FLR, 1BDRM, UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
57%
Improvement Value:$33,500
43%
Total Assessment$78,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,638+4.0%
2024$4,460+1.2%
2023$4,405+0.4%
2022$4,386+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft900DeedBook 4805, Page 241

Property Sale

Sale
$182,500
Sq Ft900DeedBook 3617, Page 83Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook D 151, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1968