Skip to content

1259b Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block2700
Lot3
QualifierC0020
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description2FLR,2BDRM,UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
42%
Improvement Value:$63,200
58%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,457+4.0%
2024$6,210+1.2%
2023$6,134+0.4%
2022$6,107+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$258,500

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4180, Page 218

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 1285, Page 14

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 812, Page 252

Property Sale

Sale
$75,264
DeedBook S 114, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1968