Skip to content

1281a Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block2700
Lot3
QualifierC0041
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description1FLR,2BDRM, UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
43%
Improvement Value:$59,500
57%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+4.0%
2024$5,998+1.2%
2023$5,925+0.4%
2022$5,899+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4698, Page 50

Property Sale

Sale
$259,000
Sq Ft1,080DeedBook 3807, Page 107Recorded6/11/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 3210, Page 84

Property Sale

Sale
$246,500
DeedBook 1798, Page 9

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 1290, Page 126

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook P 167, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1968