Skip to content

17a Atherton CtWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block2700
Lot3
QualifierC0063
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1FLR,1BDRM,UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
53%
Improvement Value:$39,200
47%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,727+4.2%
2024$4,536-4.0%
2023$4,727+0.4%
2022$4,706+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft900DeedBook 3152, Page 61

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1510, Page 208

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 692, Page 64

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook U 150, Page 328

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook N 135, Page 397

Property Sale

Sale
$70,246
DeedBook K 115, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1968