Skip to content

1149a Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block2700
Lot6
QualifierC0023
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description1FLR-2BDRM,UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
43%
Improvement Value:$59,500
57%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+4.0%
2024$5,998+1.2%
2023$5,925+0.4%
2022$5,899+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4195, Page 284

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 1576, Page 223

Property Sale

Sale
$287,000

Property Built

Built

Year Built: 1968