Skip to content

1147b Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block2700
Lot6
QualifierC0026
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description2FLR-2BDRM,UG
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
43%
Improvement Value:$59,500
57%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+4.0%
2024$5,998+1.2%
2023$5,925+0.4%
2022$5,899+2.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4852, Page 279

Property Sale

Sale
$254,900

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4338, Page 157Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 586, Page 100

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook U 157, Page 332

Property Sale

Sale
$93,000

To:

DeedBook X 128, Page 270

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook E-120, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1968