Skip to content

30 Manchester CtWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jul 9, 1999

Property Information

Block2700
Lot6
QualifierC0065
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description1FLR-2BDRM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,300
45%
Improvement Value:$54,300
55%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+4.0%
2024$5,695+1.2%
2023$5,625+0.4%
2022$5,601+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft1,050DeedBook 161, Page 63

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook E 143, Page 306

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook K 137, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1968