Skip to content

84 Manchester CtWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$235,500
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block2700
Lot6
QualifierC0092
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2FLR-1BDRM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
51%
Improvement Value:$42,000
49%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,143+4.0%
2024$4,946+25.7%
2023$3,935+0.5%
2022$3,917+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,500

To:

Sq Ft900DeedBook 4301, Page 125

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook Q 147, Page 340

Property Sale

Sale
$55,194
DeedBook L 114, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1968