Skip to content

79 Manchester CtWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block2700
Lot6
QualifierC0102
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2FLR-1BDRM,UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
55%
Improvement Value:$36,400
45%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,810+4.0%
2024$4,626+1.2%
2023$4,569+0.4%
2022$4,549+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft900DeedBook 4903, Page 191

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft900DeedBook E 141, Page 228

Property Sale

Sale
$40,450

To:

Sq Ft900DeedBook G 119, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1968