Skip to content

26 Furno PlaceWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 6, 2018

Property Information

Block2703
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
39%
Improvement Value:$164,900
61%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,072+4.0%
2024$15,456+1.2%
2023$15,267+0.4%
2022$15,199-10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 3331, Page 65

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 1458, Page 40

Property Sale

Sale
$636,000
DeedBook 1129, Page 159

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 861, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1952