Skip to content

280 Church LaneWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block2704
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,800
57%
Improvement Value:$61,000
43%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,491+4.0%
2024$8,165+1.2%
2023$8,065+0.4%
2022$8,030+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 2686, Page 281Recorded9/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952