Skip to content

15 Cadmus PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block2710
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,700
54%
Improvement Value:$91,000
46%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,636+4.0%
2024$11,190+1.2%
2023$11,053+0.4%
2022$11,004+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$553,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 4081, Page 162

Property Sale

Sale
$417,500
DeedBook 1858, Page 84

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook E 133, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1962