Skip to content

1235 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$8,666,666
Last Sale Date
Feb 7, 2014

Property Information

Block2711
Lot103

Zoning---
Sq Footage12,480
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
44%
Improvement Value:$715,000
56%
Total Assessment$1,275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$75,812+4.0%
2024$72,905+1.2%
2023$72,012+0.4%
2022$71,693-16.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$8,666,666

To:

Sq Ft12,480DeedBook 2435, Page 133

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2429, Page 239Recorded2/7/2014

Property Sale

Sale
$1,820,000
DeedBook 2253, Page 274