Skip to content

48 Atwood PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block2711
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
51%
Improvement Value:$124,600
49%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,198+4.0%
2024$14,615+1.2%
2023$14,436+0.4%
2022$14,372+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,038DeedBook 4395, Page 237

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook B 142, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1959