Skip to content

27 Garvey RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block2711
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,300
49%
Improvement Value:$140,000
51%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,369+4.0%
2024$15,742+1.2%
2023$15,549+0.4%
2022$15,480+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft2,050DeedBook 4138, Page 114

Property Sale

Sale
$509,900
DeedBook 809, Page 70

Property Sale

Sale
$234,750
DeedBook U 135, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1959