Skip to content

39 Emerson PlaceWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 16, 1988

Property Information

Block2711
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,300
48%
Improvement Value:$135,700
52%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,269+4.1%
2024$14,674+1.3%
2023$14,491+0.5%
2022$14,426+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,606DeedBook 122, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1969