Skip to content

27 Emerson PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block2711
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
59%
Improvement Value:$88,000
41%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,861+4.0%
2024$12,368+1.2%
2023$12,217+0.4%
2022$12,163+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 2046, Page 179

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 512, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1959