Skip to content

11 Emerson PlaceWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Sep 7, 2012

Property Information

Block2711
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,700
56%
Improvement Value:$93,200
44%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,600+4.0%
2024$12,116+1.2%
2023$11,968+0.4%
2022$11,915+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500

To:

Sq Ft1,614DeedBook 2224, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1958