Skip to content

23 Dixon PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 1998

Property Information

Block2714
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,082
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
58%
Improvement Value:$96,100
42%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,563+4.0%
2024$13,043+1.2%
2023$12,883+0.4%
2022$12,826+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook L 146, Page 166

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook B 118, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1960