Skip to content

7 Dixon PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block2714
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,400
57%
Improvement Value:$98,400
43%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,664+4.0%
2024$13,140+1.2%
2023$12,979+0.4%
2022$12,922+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft1,962DeedBook 4843, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1960