Skip to content

415 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Industrial

Last Sale Price
$7,560,000
Last Sale Date
Aug 13, 1996

Property Information

Block2800
Lot14.01

Zoning---
Sq Footage357,779
Acreage16.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,290,200
21%
Improvement Value:$8,434,700
79%
Total Assessment$10,724,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$637,703+4.0%
2024$613,250+1.2%
2023$605,742+0.4%
2022$603,061+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,560,000

To:

Sq Ft357,779DeedBook 146, Page 197