Skip to content

3 Apple LaneWayne, NJ 07470

Built 2000

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block2800
Lot48.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,503
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
30%
Improvement Value:$276,800
70%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,659+4.0%
2024$22,752+1.2%
2023$22,473-3.2%
2022$23,217+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,503DeedBook 2569, Page 28Recorded12/26/2014

Property Sale

Sale
$494,000
DeedBook 259, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,790,000
DeedBook B 162, Page 49