Skip to content

13 Apple LaneWayne, NJ 07470

Built 2001

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
May 24, 2001

Property Information

Block2800
Lot48.06
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,318
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
28%
Improvement Value:$297,500
72%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,664+4.0%
2024$23,718+1.2%
2023$23,428+0.4%
2022$23,324+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

To:

Sq Ft3,318DeedBook 259, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,790,000
DeedBook B 162, Page 49