Skip to content

18 Apple LaneWayne, NJ 07470

Built 2002

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Aug 21, 2009

Property Information

Block2800
Lot48.12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,135
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
27%
Improvement Value:$375,400
73%
Total Assessment$511,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,438+4.0%
2024$29,270+1.2%
2023$28,912+0.4%
2022$28,784+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

Sq Ft4,135DeedBook 1835, Page 1

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 466, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,790,000
DeedBook B 162, Page 49