Skip to content

6 Apple LaneWayne, NJ 07470

Built 2000

Last Sale Price
$518,690
Last Sale Date
Jan 15, 2001

Property Information

Block2800
Lot48.18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,369
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
36%
Improvement Value:$207,200
64%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,295+4.0%
2024$18,555-18.2%
2023$22,677+0.4%
2022$22,576+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$518,690

To:

Sq Ft3,369DeedBook 198, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,790,000
DeedBook B 162, Page 49