Skip to content

4 Apple LaneWayne, NJ 07470

Built 2000

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block2800
Lot48.19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,743
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
28%
Improvement Value:$295,800
72%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,563+4.0%
2024$23,621+1.2%
2023$23,332-7.3%
2022$25,157+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

To:

Sq Ft3,743DeedBook 3141, Page 33

Property Sale

Sale
$470,400
DeedBook 215, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,790,000
DeedBook B 162, Page 49