Skip to content

914 Four Seasons DrWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block2800
Lot49
QualifierC0914
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionAZALEA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,453
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,100
73%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,806+4.0%
2024$8,468+1.2%
2023$8,365+0.4%
2022$8,328+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,453DeedBook 3936, Page 197Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,453DeedBook 3430, Page 12Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,453DeedBook 2515, Page 78Recorded8/29/2014

Property Sale

Sale
$256,047
DeedBook N 166, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1999