Skip to content

4201 Schindler LaneWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block2800
Lot50
QualifierC4201
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description1 BR CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage790
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,800
41%
Improvement Value:$67,000
59%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,707+4.0%
2024$6,450+1.2%
2023$6,371+0.4%
2022$6,343+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft790DeedBook 1255, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$225,500
DeedBook 771, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook H 148, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1996