Skip to content

27-2b Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block2801
Lot3
QualifierC0040
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1 BDRM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage807
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
55%
Improvement Value:$35,500
45%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,727+4.0%
2024$4,546+1.2%
2023$4,490+0.4%
2022$4,470+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft807DeedBook 2400, Page 99

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 569, Page 54

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 200, Page 423

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook Y 134, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1962