Skip to content

33-2c Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block2801
Lot3
QualifierC0063
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description2 BDRM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage889
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
42%
Improvement Value:$60,300
58%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,225+4.0%
2024$5,987+1.2%
2023$5,913+0.4%
2022$5,887+2.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft889DeedBook 3133, Page 289Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$166,400

From:

To:

Sq Ft889DeedBook 3060, Page 94Recorded5/25/2017

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 1678, Page 183

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 548, Page 269

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook R 136, Page 401

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook L 132, Page 257

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook W 122, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1962