Skip to content

20 Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 13, 1989

Property Information

Block2801
Lot3
QualifierC0081
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description2 BDRM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,900
42%
Improvement Value:$61,500
58%
Total Assessment$106,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,327+4.0%
2024$6,084+1.2%
2023$6,009+0.4%
2022$5,983+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft975DeedBook 124, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1962