Skip to content

44-1a Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$190,500
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0163
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1 BDRM CONDO
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
55%
Improvement Value:$35,700
45%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,715+4.0%
2024$4,534+1.2%
2023$4,479+0.4%
2022$4,459+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,500

To:

Sq Ft720DeedBook 3821, Page 121

Property Sale

Sale
$138,600

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 2691, Page 279Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook R 160, Page 120

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook K 123, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1962