Skip to content

Knox Terrace(Unit C0G39)Wayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Feb 21, 1997

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0G39
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionG12B/39 DET.GAR
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400
15%
Improvement Value:$2,300
85%
Total Assessment$2,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$161+4.3%
2024$154+1.2%
2023$153+0.4%
2022$152+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook X 122, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1962