Skip to content

163 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block2900
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description7-11 & RESTRNT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,444
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,000
62%
Improvement Value:$237,000
38%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,163+4.0%
2024$35,738+1.2%
2023$35,300+0.4%
2022$35,144+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook Z 114, Page 480