Skip to content

213 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Date
Aug 4, 2004

Property Information

Block2901
Lot107
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class16
DescriptionOFFICE & HOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,172
Acreage4.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
33%
Improvement Value:$491,600
67%
Total Assessment$734,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,679+4.0%
2024$42,004+1.2%
2023$41,490+0.4%
2022$41,307+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965