Skip to content

98 Berkley CourtWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block2901
Lot146
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,566
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
48%
Improvement Value:$144,100
52%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,357+4.0%
2024$15,730+1.2%
2023$15,538+0.4%
2022$15,469+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,566DeedBook 253, Page 75

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook K 125, Page 430

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook V 114, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1957