Skip to content

1511 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block2901
Lot151
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,152
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,400
61%
Improvement Value:$67,300
39%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,209+4.0%
2024$9,818+1.2%
2023$9,698+0.4%
2022$9,655+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 3995, Page 111

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook S 117, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1957